Jest to zabieg przeznaczony do domowej pielęgnacji ciała, polegający na masażu skóry specjalną, drewnianą szczotką.
Zalety jakie uzyskamy po szczotkowaniu to gładkość, jędrność i elastyczność, a gdy dodatkowo nałożymy preparaty na skórę zapewnimy im lepsze wchłanianie.
Dlatego też szczotkowanie najlepiej zrobić tuż przed nałożeniem ulubionego masła, balsamu, czy innego kosmetyku pielęgnacyjnego.
Ważne jest, aby szczotka do masażu ciała była wykonana z naturalnych surowców, ponieważ sztucznymi narażamy się na podrażnienia.
Sprzęt, który ma kontakt bezpośrednio ze skórą musi być przede wszystkim bezpieczny i nie wywołujący alergii. Pamiętaj, że po każdym użyciu należy szczotkę umyć i zdezynfekować.
Cały przebieg zabiegu powinien być dla nas przyjemny i bezbolesny. Do masażu możemy wybrać sprzęt tradycyjny lub z długą rączką.
Dla osób początkujących lub mających delikatną skórę dobrym wyborem może okazać się szczotka ze szczeciną. Jest to surowiec o mniejszym stopniu twardości.
Podczas przeprowadzania zabiegu najważniejszy jest nasz komfort.
Jak krok po kroku wykonać szczotkowanie?
Krok 1: Zacznij od stóp, wykonując długie ruchy od palców w kierunku pięt, by wymasować podeszwę nóg. Wykonuj okrężne ruchy, aby zadbać o skórę wokół kostek. Każdy ruch powtarzaj kilka razy. Następnie masuj łydki i uda kierując się w stronę serca, czyli do góry.
Krok 2: Pośladki – to właśnie tam zbiera się masa cellulitu, a także rozstępy. Jeśli ta partia ciała jest dla Ciebie największym problemem, możesz poświęcić na nią więcej czasu. Pamiętaj, aby dostosować odpowiedni nacisk na ciało, tak by nie odczuwać bólu.
Krok 3: Brzuch – pierwsza technika mówi, aby podczas szczotkowania wykonywać okrężne ruchy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Pozytywnie wpływa na trawienie, zalecane jest 2 godziny po spożyciu posiłku. Druga metoda to ruchy od podbrzusza w górę, które świetnie radzą sobie z zastojami limfy. W przypadku piersi należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy, omijając okolicę brodawek.
Krok 4: Plecy – przyda się tutaj szczotka z długim uchwytem, która umożliwi łatwiejsze wykonywanie masażu, bądź pomoc kogoś bliskiego. Ruchy należy wykonywać od pośladków aż po kark.
Krok 5: Dłonie i ręce – zacznij od palców, następnie wnętrza dłoni i nadgarstków, następnie przejdź do wewnętrznych i zewnętrznych stron rąk. Na skórze wokół łokci wykonuj okrężne ruchy.
Szczotkowanie powinno zajmować kilka minut dziennie. Po wykonanym masażu zalecana jest kąpiel (by zmyć z siebie martwy naskórek i zanieczyszczenia), a następnie aplikacja kosmetyku.
Przeciwskazania do szczotkowania na sucho:
- rany na skórze,
- świeże blizny czy stany zapalne
- żylaki
- łuszczyca
- tendencja do pękających naczynek
- ciąża z komplikacjami bądź zagrożona
Szczotkowanie na sucho to zabieg, który przynosi znakomite efekty i z pewnością powinien pojawić się w Twojej codziennej pielęgnacji. Jego efekty na pewno Cię nie rozczarują!