Pajączki na nogach znane także pod nazwą teleangiektazji to poszerzone drobne naczynia krwionośne, widoczne przez skórę. Wynikają z osłabienia ściany naczynia krwionośnego lub wadliwych zastawek.
Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawiają się na nogach lub okolicy miednicy. Pajączki na nogach mogą mieć barwę niebieską, fioletową lub czerwoną. Mogą pojawiać się w postaci cienkich linii lub pajęczyn.
Pajączki naczyniowe należą do najwcześniejszych objawów klinicznych wskazujących na schorzenia naczyń żylnych (np. żylaki czy przewlekłą niewydolność żylną). Przyczyną nadrzędną, która powoduje powstanie zaburzeń układu żylnego jest nadciśnienie żylne. Nadciśnienie żylne może być generowane przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawek żylnych, a także przez niedrożność żył lub ich zwężenie.
Do czynników, które mogą przyczyniać się i przyspieszać powstawanie pajączków naczyniowych możemy zaliczyć:
– czynniki genetyczne,
– płeć żeńską,
– długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
– nadwagę i otyłość,
– niewłaściwą dietę (alkohol, niedobory witamin),
– operacje nóg,
– przebyte urazy,
– długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
– wiek – pajączki naczyniowe częściej pojawiają u osób starszych, lecz także mogą dotyczyć osób młodych,
– okres ciąży,
– niektóre leki, np. doustne środki antykoncepcyjne.
W takim razie jak zapobiegać? Oto kilka sposobów:
Spożywaj dużo witamin:
WITAMINA C: papryka, pomidory, jarmuż, brukselka, brokuły, kapusta, cytrusy, czarne porzeczki, kiwi, truskawki.
WITAMINA K: jogurty, sery, szpinak, kapusta, sałata, awokado, brzoskwinie, ziemniaki, brokuły.
WITAMINA E: oleje roślinne, ryby, migdały, orzechy, nasiona słonecznika, papryka, kapusta, pietruszka, pomidor, szpinak.
WITAMINA PP: wątróbka, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne, produkty zbożowe pełnoziarniste, drożdże, rośliny strączkowe, orzechy, suszone owoce.
Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinno się wypijać codziennie ok. 2 litry niegazowanej wody. A podczas upałów czy aktywności fizycznej zwiększyć ten podaż.
Kobiety, które walczą z tą dolegliwością, powinny zadbać o siebie kompleksowo. Zmniejszyć częstotliwość chodzenia na obcasach. Można, zamiast szpilek, wybierać buty na niewielkiej platformie lub sportowe. Warto również zadbać o swoje nogi po całym dniu spędzonym na stojąco.
Sprawdzą się masaże, trzymanie nóg do góry oraz naprzemienne ciepło-zimne prysznice. W przypadku skłonności do powstawania pajączków na nogach warto zmienić swoją garderobę, jeśli jest zbyt obcisła. Nie należy się również opalać ani zbyt często korzystać z sauny.
Konieczne jest zmniejszenie masy ciała lub ustabilizowanie jej. Zbyt szybkie przybieranie na wadze nie działa korzystnie na organizm i wygląd skóry.
Do pielęgnacji skóry na nogach warto wybierać preparaty zawierające składniki uszczelniające naczynia krwionośne. Zalicza się do nich:
– miłorząb japoński,
– wyciąg z kasztanowca,
– witamina K,
– witamina C,
– diosmina.
Poprawiają one wygląd skóry, mogą zmniejszyć widoczność czerwonych linii na nogach. Należy pamiętać o codziennym nawilżaniu skóry. Zaburzenia warstwy lipidowej skóry naraża ją na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które ją uszkadzają.
Stosowanie kosmetyków o działaniu odżywczym, regenerującym i nawilżającym pomaga zapobiec podrażnieniom skóry, uszkodzeniom, a także przesuszeniu.